גז רדון

גז רדון \ אהוד קלפון

רדון Radon – Rn - 222 הוא גז רדיואקטיבי טבעי, הנוצר מהתפרקות ראדיום 226 ונמצא בריכוזים שונים בסלעים, בקרקעות ובעפרות אורניום. הוא גז כבד, חסר צבע וריח, העלול לחדור לבתים צמודי קרקע או למרתפים דרך סדקים ולהצטבר בחדרים לא מאווררים. יסוד הראדיום - Radium – Ra התגלה על ידי החוקרים מארי ופייר קירי Curie בשנת 1898 והתברר מאוחר יותר, שהוא רדיואקטיבי פי מיליון מאורניום.

אורניום 238 מתפרק בשרשרת ליסודות אחרים וראדיום 226 מתפרק אף הוא וממנו נפלט היסוד רדון בצורת גז רדיואקטיבי אציל. רדון 222 רדיואקטיבי, מתפרק לחלקיקים, הפולטים חלקיקי אלפא מסוכנים. כאשר נושמים חלקיקי אלפא ואחרים, ביחד עם אבק הבית, הם ממשיכים לפלוט אנרגיה ברקמות דרכי הנשימה. במהלך השנים, קרינה זו עלולה לגרום להתפתחות גידולים סרטניים בריאות. לעומת זאת, עור האדם עמיד בפני פגיעתם.

על פי מחקרים שנעשו בארה"ב ובעולם, מתברר שגז רדון עלול לגרום לסרטן ריאות. יחד עם זה הוכח, שהגורם מספר אחת לסרטן ריאות, הוא העישון האקטיבי, הבא אחריו הוא גז רדון ואחריו העישון הפסיבי. ממליצים להימנע מכל אחד מהגורמים האלה, כי סיכויי ההחלמה מסרטן ריאות הם מהנמוכים מבין גידולי הסרטן האחרים.

גז רדון שמתפרק באטמוספרה אינו גורם נזק לריאות, אולם כאשר הוא מצטבר במבנים סגורים, שאינם מאווררים דיים, הוא עלול (לאורך שנים) להזיק. התקן לגבי ריכוז גז רדון שנקבע בארה"ב, באירופה וגם בישראל, הוא 200 בקרל למטר קוב. בקרל bequerel היא יחידת מדידה להתפרקות חומר רדיו אקטיבי. היום ממליצים באירופה ובארה"ב להחמיר בתקן למבנים ולהגיע לריכוז של 75 בקרל למטר קוב.

על פי הבדיקות, נמצאו ריכוזים גבוהים של רדון, בכמה אזורים בארץ, וריכוזים נמוכים בכל הארץ. חשוב במיוחד למדוד את הקרינה בגני הילדים ובבתי הספר, במבנים צמודי קרקע ובמבנים שמתחת לפני הקרקע. רצוי גם למדוד את ריכוזו בבתי מגורים רגילים, שמא הקירות העשויים בלוקים וביטון, פולטים גז רדון. בכל מקרה, חייבים לאוורר את הבית היטב, מסיבות רבות אחרות.