הוריקן וטורנדו

הוריקן וטורנדו \ אהוד קלפון

השבוע (סוף אוגוסט 2011) עקבנו אחר סופת ההוריקן הטרופית "איירין" שפגעה בחופים המזרחיים של ארה"ב וקנדה. חלליות NASA החולפות מעל ההוריקן, מדדו את גודלו, כיוונו ועוצמתו. אורכו הגיע ל 800 ק"מ, כשליש מאורך חופה המזרחי של ארה"ב, מהירותו ההתחלתית הייתה 200 קמ"ש ליד האיים הקריביים, וירדה בניו יורק עד 110 קמ"ש, עם גשמים עזים שגרמו להצפות.

הוריקן זה נוצר מעל מי האוקיינוס האטלנטי החמים במפרץ מקסיקו והים הקריבי, שם טמפרטורת המים גבוהה בסוף הקיץ והתאדות המים רבה. נוצרים הוריקנים גם בחופי מערב אפריקה בסביבת קו המשווה, שם קרינת השמש הגבוהה מחממת את מי האוקיינוס האטלנטי בשלהי הקיץ ובראשית הסתיו, עם התנדפות רבה.

נדרשת אנרגיית שמש כדי לאייד הרבה המים מפני האוקיינוס, המשתחררת בגובה האטמוספרה מאדים שהתעבו לטיפות גשם, כך שעוצמת הסופה הטרופית, מקורה משחרור אנרגיה בזמן התעבות אדי המים. כאשר הסופה נעה צפונה לאורך חופיה המזרחיים של ארה"ב וקנדה, היא מגיעה לאזור מים קרים יותר או ליבשה, שם היא דועכת בהדרגה.

סופת הוריקן היא שקע ברומטרי, או אזור לחץ נמוך, עמוס עננים כבדים עם מערבולת רוח חזקה, שנעה במהירות עצומה סביב צירה. עוצמת ההוריקנים נמדדת מאחד עד חמש בסולם סאפיר – סימפסון, וסופת איירין שהחלה בדרגה שלוש, ירדה לדרגה שתיים בתנועתה לאורך שש מדינות בחוף המזרחי של ארה"ב. שלושה מיליון בני אדם נותקו מרשת החשמל, בוטלו 8000 טיסות, והיו הצפות רבות בערי החוף. בסוף אוגוסט של שנת 2005 הוריקן קתרינה הגיע לעוצמה חמש, במהירות רוח של 280 קמ"ש עם גשמים עזים. נפגעה בעיקר העיר ניו אורלינס במדינת לואיזיאנה, שם מי הים הציפו 70% מעיר, נספו למעלה מ 1800 בני אדם, ונגרם נזק של 80 מיליארד דולר.

סופות טורנדו, מתהוות בדרך כלל בתקופות מעבר, שבהן יש סיכוי למפגש אוויר חם עם אוויר קר. זוהי מערבולת אוויר סיבובית מהירה, הנושאת בתוכה אדי מים דחוסים ואבק. הסופה מתחילה כאשר שכבת אוויר קרה מתיישבת מעל שכבת אוויר חמה וגורמת לה לעלות במהירות אל השכבה הקרה. טורנדו נראה כמשפך ענק, שראשו הרחב נוגע בענן סערה בשם קומולונימבוס (CB) בגובה עד 15 ק"מ, וחלקו הצר של הטורנדו, שרוחבו יכול להגיע עד 1.5 ק"מ, נוגע בקרקע. קומולונימבוס הוא ענן גבוה דחוס אדי מים, המלווה בסערות ברקים. הלחץ הנמוך בטורנדו, נגרם ממהירות הרוח, והתנועה הסיבובית גורמת לאדי מים באוויר להתעבות לטיפות. כך שנוצרת תנועה סיבובית של נוזל סביב מרכז המשפך, והאוויר נשאב בעוצמה כלפי מעלה.

בארה"ב מופיעות 800 סופות טורנדו בכל שנה, עם נפגעים והרס רב. משתמשים בסולם פוג'יטה בן חמש דרגות, כדי להגדיר את עוצמת הטורנדו. מהירות הרוח בדרגה אחת מגיעה עד 100 קמ"ש, ובדרגה חמש המהירות המרבית מגיעה עד 480 קמ"ש. מאז שהחוקרים התחילו להתעניין במזג האוויר ולרשום במדויק את פגעי הטבע, יש תיאורים גם על סערות טורנדו.

בנובמבר של שנת 1915 הכה טורנדו את מדינת קנזס בארה"ב, והעיף חלקי בתים ורכוש עד למרחק 130 ק"מ. אחרי סופה זו, נמצא שק קמח במרחק 177 ק"מ מהעיירה שממנה הוא עף. בחודש מרץ של שנת 1925 פגע טורנדו בדרום ארה"ב, שנע במהירות 120 קמ"ש למרחק שיא של 352 ק"מ וגרם ל 695 הרוגים ונזקים ברכוש. בשנת 1971 פגע טורנדו בפלורידה, נספו 50 בני אדם, ועפו שש מכוניות ממקומן. בשנת 1974 נוצרו בארה"ב 148 סופות טורנדו ב 18 שעות, וגרמו למותם של 330 בני אדם. בשנת 1989 פגע טורנדו בבנגלה דש במזרח אסיה, וגרם למותם של 1300 בני אדם. במאי של שנת 1999 באוקלהומה, הרס טורנדו 2000 בתים ונפגעו 7000 אחרים.