הכחדה וולקאנית

הכחדה וולקאנית \ אהוד קלפון

עד היום הייתה מקובלת התיאוריה שהדינוזאורים ויצורים אחרים בכדור הארץ, נכחדו עקב נפילת מטאוריט במפרץ מקסיקו, לפני 65 מיליון שנה. טענו שעוצמת הפגיעה של המטאוריט - Meteorite - הייתה שווה לעוצמת האנרגיה הנפלטת משני מיליון פצצות מימן. זה גרם לעליית אבק רב וגזים לאטמוספרה, ששינו את אזורי המחייה וגרמו להכחדה.

היום חוקרים מאוניברסיטת פרינסטון בארה"ב טוענים אחרת, ופרסמו את ממצאיהם בכתב העת המדעי, Journal of Geological Society in India בתאריך 2011. 11. 18 . הם גילו שלא הייתה הכחדה מיידית, אלא הכחדה מתמשכת שנמשכה לאורך תקופה של כמה אלפי שנים. הגורמים העיקריים היו הרי געש ענקיים פעילים במערב הודו, שגודלם היה פי שלושה מגודל צרפת. הם פלטו לאטמוספרה כמויות גדולות של פחמן דו חמצני - CO2 וגופרית דו חמצנית - SO2 שגרמו לגשם חומצי מתמשך, מי האוקיינוס היו חומציים, קרני השמש לא חדרו את שכבת הגזים וכדור הארץ התקרר עד קיפאון.

כל אלה הביאו להכחדה מתמשכת של יצורים רבים כולל הדינוזאורים.

כתוצאה מזיהום הסביבה על הרי הגעש והמטאוריט שנפל לפני 65 מיליון שנים, כדור הארץ על האטמוספרה הרעילה שלו, לא אפשרו חיים במשך חצי מיליון שנים. החוקרים טוענים שפליטת הגזים הרעילים לאוויר מהרי הגעש הענקיים, הייתה פי 30 יותר מאשר מנפילת המטאוריט לכדור הארץ. מכאן שהפעילות הוולקאנית הייתה הגורם הראשי לשינויי הסביבה, שגרמו להכחדה שנמשכה אלפי שנים, והתרחשה 300 אלף שנים אחרי נפילת המטאוריט במפרץ מקסיקו.

החיים התחילו להשתקם במים וביבשה רק אחרי שהאטמוספרה נעשתה פחות רעילה, והרכבה התקרב להרכב האוויר של היום הכולל 21% חמצן, 78% חנקן, 0.03% פחמן דו חמצני, וגזים אחרים. החוקרים נעזרו במיקרואורגניזמים חד תאיים מאובנים, בשם Planktonic Foraminifera ששרדו או נעלמו בשכבות סלעים בזמנים שונים.

הם היו יצורים ימיים, שגודלם נע בין עשרות למאות מיקרונים, והיו רגישים לשינויי חמצן, מליחות המים, טמפרטורה ומציאת חומרי מזון. שינויים קיצוניים באחד המרכיבים האלה בסביבתם, היה מספיק כדי לגרום למותם. על פי היעלמותם יכלו החוקרים לקבוע את עוצמת ההכחדה באותו הזמן בסביבתם. קרום כדור הארץ המוצק, יושב על מגמה נוזלית לוהטת המתפרצת בלחץ הגזים, אל פני האדמה. הקרום העבה מונע התפרצות כזו בכל מקום, אלא רק במקומות מרוכזים, כמו בלוע הר געש או דרך סדקים בקרום הארץ.

ה"מגמה" מורכבת מסלעים מותכים בטמפרטורה של אלפי מעלות צלזיוס בבטן האדמה, וכוללת גזים אחדים כגון פחמן דו חמצני, חנקן, מימן גופריתי, מיתן, ועוד. כאשר יש לחץ גזים מרוכז וממוקד לנקודה מסוימת בקרום כדור הארץ, המגמה מתפרצת החוצה, משתחררים הגזים לאוויר, ונשארת לבה נוזלית הזורמת במורד ומתקשה לסלעי בזלת.

מרבית מיני הדינוזאורים נכחדו מבלי שהתפתחו מהם מיני בעלי חיים כפי שזה קרה עם יצורים אחרים במהלך האבולוציה. יוצאי הדופן הם העופות שהתפתחו ישירות מאחד או מכמה מינים של דינוזאורים. המאובנים הראשונים של דינוזאורים התגלו בשנות העשרים של המאה התשע עשרה, ומאז נמצאו מאובנים של מינים רבים שאורכם נע בין מטר אחד לארבעים מטרים.

הדינוזאורים שלטו בעולם החל מלפני 210 מיליון שנה, ברצף של 150 מיליון שנה עד שנכחדו לפני 65 מיליון שנה. בתחילה הופיעו יצורים יבשתיים שנעו על שתי רגליים ומאוחר יותר הופיעו גם דינוזאורים שחיו על גדות נחלים וחופי אגמים שהלכו על ארבע גפיים.