הכחדות יצורים בעולם

הכחדות יצורים בעולם \ אהוד קלפון

מאז שנוצרו היצורים הראשונים על פני כדור הארץ, החלה הכחדת מינים איטית וגם הכחדה המונית פתאומית. הסיבות שמונים החוקרים להכחדות ההמוניות הן: שינויי אקלים מהירים, עליית הטמפרטורה שגרמה לירידת החמצן במי הים, שם חיו כל היצורים לפני עלייתם ליבשה. בחוסר חמצן במים התרבו החיידקים האנאירוביים, שפלטו מימן גופרתי H2S לאטמוספרה ובה התמעט החמצן. יצורים אירוביים (צורכי חמצן) נפגעו ונעלמו בהמוניהם. שכבת האוזון O3 נפגעה והצטמקה, גברה הקרינה האולטרא סגולית שהכחידה את החי ואת הצומח, וגם פעילות געשית גרמה לשחרור גזים רעילים לאטמוספרה ולמי הים. ריבוי פחמן דו חמצני הוריד את ה PH במים שהגביר את חומציות מי הים. על פי המאובנים שנמצאו באזורים שונים בכדור הארץ, והשוואת השכבות שבהן נמצאו, התגלו מספר הכחדות המוניות, שבהן נעלמו מרבית המינים שהתקיימו בים וביבשה.

החוקרים טוענים שהייתה הכחדה המונית לפני כחצי מיליארד שנים, שבמהלכה נעלמו רוב היצורים שחיו אז רק במי הים. כדור הארץ היה מורכב מיבשה אחת ומאוקיינוס אחד, לפני נדידת היבשות והפרדת האוקיינוסים. הכחדה נוספת הייתה לפני 450 מיליון שנים, שאחריה נשארו מעט מאוד זואופלנקטון בים. על פי השערת החוקרים, יכלו הפלנקטון ששרדו, לנצל מיד את הנישות שהתפנו, אך רק אחרי כשני מיליון שנים, הופיעו מינים חדשים שדמו למינים שנכחדו, עם מעט שכלול מורפולוגי.

ההכחדה הגדולה מכולן, הנקראת Permian extinction , מלפני 250 מיליון שנים, הושמדו בה 90% מכלל המינים, והייתה לזה השפעה רבה על החיים בכדור הארץ. הכחדת מינים המונית, התרחשה כתוצאה מהתחממות כדור הארץ ושינוי האקלים, ירידת גשמים חומציים ועליית חומציות מי האוקיינוס שלא אפשרו כמעט קיום חיים. מאמר שהופיע ב 27 במאי 2012 בכתב העת Nature Geoscience ונכתב על ידי חוקרים מאוניברסיטת בריסטול, מסביר שהשתקמות הטבע אחרי הכחדה גדולה אינה מהירה, היא נמשכה לפחות 10 מיליון שנים. ההכחדה המפורסמת יותר הייתה של הדינוזאורים, מלפני 65 מיליון שנים, שבה נעלמו גם 50% מכלל היצורים האחרים. זו הייתה שעתם הגדולה של שרידי היונקים ומינים חדשים, שהתפשטו על פני כדור הארץ.

רוב החוקרים טוענים, שגם היום אנו חיים בתקופה שבה יש הכחדה גדולה של החי והצומח, שהגורם העיקרי לה הוא האדם. הם מעריכים שבתוך 100 שנים ייעלמו 50% מכלל המינים הקיימים היום, כתוצאה מהשינויים המתהווים באטמוספרה ובאקלים. לדעתם, עד למאה ה 18 נכחד מין אחד ב 50 שנה, והיום נכחדים אלפי מינים בשנה. הסיבות לכך הן צמצום בתי הגידול הטבעיים, שימוש בהדברה כימית, שינויים הדרגתיים בסביבה, הכנסת מינים זרים המכניעים מינים מקומיים ועוד. כל אלה משבשים את תפקוד המערכות האקולוגיות הטבעיות ומצמצמות את המגוון הביולוגי שלהן.

בעבר הייתה דעה בקרב החוקרים, שאחרי הכחדה מסיבית, באה התפתחות מהירה, בגלל המרחבים שהתפנו ללא מתחרים רבים, אך זה לא מה שהתגלה במאובנים. הדעה היום היא, שהמערכות האקולוגיות התחדשו רק כעבור מיליוני שנים, ואז הופיעו מגוון נישות אקולוגיות, שרשרות מזון סבוכות, אקוסיסטמות מורכבות ומגוון מינים רב יותר.

החוקרים מנסים להבין איך פועלים היחסים ההדדיים בין הכחדת מינים ואבולוציה, והתפרסם על כך מאמר בפברואר 2012 בכתב העת Proceedings of National Academy of Sciences . היו גם תרבויות בני אדם שנעלמו, כמו בעמק האינדוס, בגלל שינוי אקלים או פגיעה בסביבה פורייה שהפכה למדבר.

ב 28 במאי 2012 התפרסם מאמר בכתב העת PNAS המתאר איך קרסה תרבות האינדוס שמנתה חמישה מיליון בני אדם, והיוו כעשרה אחוזים מאוכלוסיית העולם העתיק לפני 4000 שנים. הם נאלצו לנטוש את אזור מחייתם, שלא אפשר יותר קיום, ונעלמו מההיסטוריה.