מגפות ופגעי טבע במחזורים

מגפות ופגעי טבע במחזורים \ אהוד קלפון

חיידקים ונגיפים תקפו בני אדם מאז ומתמיד. לעתים ההתקפות היו מרוכזות מאוד בצורה של מגפה אזורית או מגפה כלל עולמית, החוזרת במחזורים של כמאה שנה. בשנת 1918 תקף נגיף אלים בשם H1N1 או אינפלואנזה A את אוכלוסיית העולם ב"שפעת ספרדית" והיום במרץ 2020 אנו עדים להתפרצות מגפה נגיפית, כלל עולמית, בשם קורונה.

במגפה ההיא של סוף מלחמת העולם הראשונה (מלפני 100 שנה) חצי מיליארד בני אדם נדבקו, ומהם 25 מיליון מתו. זה קרה בשלהי המלחמה באוכלוסיות צפופות, תשושות, חולות, ורעבות, ללא היגיינה אישית ושירותי רפואה נאותים. זה הביא להדבקות מהירות והמוניות בקרב מיליוני חיילים ואזרחים בכול אירופה ואמריקה. על פי החוקרים, שניים מכול שלושה בני אדם חלו בשפעת הספרדית הקטלנית. אנשים שנדבקו וחלו, מתו בתוך ימים אחדים מפגיעה הרסנית בריאותיהם. בארה"ב לבדה מתו חצי מיליון בני אדם מהמגפה, והכול קרה בתוך שנה אחת. לשם השווה מחלת האיידס בימינו קטלה 25 מיליון בני אדם בעולם, לאורך כשלושים שנה.

היום, בחודש מרץ 2020 ,אנו נמצאים תחת מתקפה חמורה של נגיף הקורונה, שאין עדיין חיסון נגדו. עד כה, אלפו בני אדם בעולם נדבקו, ומאות מהם מתו. כדי להמעיט את הדבקה המהירה יש להפחית צפיפות והתקהלות של בני אדם עד לדעיכת הנגיף.

פגע טבע נוסף שחוזר על עצמו בארץ ישראל, בכל מאה שנה, הוא רעידת אדמה חזקה בעוצמה 6 בסולם ריכטר. רעידות אדמה באזורנו מתרחשות לרוב במגע בין הלוחות הטקטוניים בעומק האדמה בשבר הסורי אפריקאי. במשך השנים מצטברת אנרגיה בין הלוחות המתוחים, ומשתחררת אנרגיה בבת אחת כאשר הם משתחררים. גלי אנרגיה ססמיים המשתחררים, מרעידים את קרום כדור הארץ על סלעיו ברעידת האדמה חזקה.

ביולי של שנת 1927 הייתה רעידת אדמה בעוצמה 6.2 שגרמה להרס רב ולנפגעים רבים בבקעת הירדן, ביריחו, בירושלים, ברמלה, בטבריה בצפת ועוד. גם נהר הירדן נחסם למשך יום שלם מהחוואר שנסחף לתוכו, שהגיע מהתמוטטות המצוקים שעל גדותיו. היום בשנת 2020 אנו קרובים לבוא הרעש במחזור של 100 שנה בארץ ישראל. לכן יש לצפות שרעידת אדמה חזקה תרעיד את ערינו וישובינו , בלי התרעה, בכול עת בזמן הקרוב.