מצוקת חולי עולמית

מצוקת חולי עולמית \ אהוד קלפון

על פי מעקב אחר פגעי הנגיפים בשנים האחרונות, רואים שהשפעת העונתית, גורמת ליותר חולים ותמותה בעולם בהשוואה למפגעים המזדמנים. אך הזיכרון ההיסטורי של השפעת הספרדית שקטלה מיליוני בני אדם בשנת 1918 בשלהי מלחמת העולם הראשונה, עדיין מטיל אימה על האנושות כולה.

התגייסות המדענים בעולם לבלימת התפשטות הקורונה (מרץ 2020) ומציאת תרופות וחיסונים בזמן קצר, היא תופעה ייחודית שלא הייתה דוגמתה עד כה. זו פאנדמיה שבה כל אוכלוסיית העולם נמצאת תחת מתקפת נגיפים אלימים, שהדבקתם גדולה ומהירה, לכן ההדברה צריכה להיות בו זמנית בכול ארצות תבל. החולים הקשים הם בעיקר קשישים עם מחלות רקע אחרות שמחמירות את פגיעת נגיפי הקורונה בדרכי הנשימה ומאריכות את זמן החלמתם. מאידך, ידועים מקרים רבים של החלמה מהמחלה (בעיקר של אנשים צעירים שהיו בריאים), ומתרבים המחלימים בעזרת תרופות חדשות שרק פותחו במכוני מחקר שונים בעולם.

המרוץ אחר פיתוח חיסון נגד הנגיף, בעולם ובישראל אומנם מתקדם, אך נדרש זמן של שנה לפחות עד לסיום בדיקת יעילותו על בני אדם ובדיקת בטיחותו. מכון מחקר בארה"ב, התחיל בימים אלה את ניסוי החיסון שפיתח על בני אדם, שימשך עד לסתיו הבא. עד אז יתכן שהנגיף ידעך בעצמו ולא נזדקק לחיסון כפי שקרה עם נגיפים שתקפו אותנו בעבר, וחלפו מעצמם. אך אם הוא ישוב בסתיו יהיו מוכנים חיסונים נגדו. מה שוודאי הוא שנמשיך לקבל זריקות חיסון נגד שפעת עונתית רגילה בכול שנה בסתיו.

במבט אופטימי אפשר לומר שעם בוא האביב ומאי עם החמסינים, וחודשי הקיץ החמים, אולי ידעך הנגיף ויעלם. מאי מקביל לחודש אייר שהוא חודש הרפואות על פי האמונה היהודית. ראשי התיבות שניתנו לאייר הם: "אני יי רופאך".