שריפות יער

ליד גזע שרוף

שרידי שריפה בכרמל

שריפות יער \ אהוד קלפון

בחג החנוכה תשע"א 2.12.2010 עקבנו אחר השריפה הגדולה בכרמל, שגבתה קורבנות אדם רבים, וכילתה 50 אלף דונם יער וחורש, והרבה בעלי החיים שהתקיימו בהם. בשריפות יער גדולות, הטמפרטורה יכולה להגיע לאלף מ"צ ולכלות את הצמחייה, את החומר האורגני בקרקע ואת הבתים ביער. האורנים בעת שריפתם הופכים לחומר בעירה בעייתי, ואי אפשר לכבותם עד שהם מתכלים. אצטרובליהם השרופים, מתפוצצים כמו רימוני רסס, קשקשיהם הלוהטים, מתפזרים עד למרחק של עשרה מטרים, והופכים למוקדי אש חדשים.

צמחיית הכרמל כוללת 30% אורנים נטועים, ו 70% חורש טבעי של אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, אלת המסטיק ועוד. אחר השריפה, ינבטו זרעי אורנים בגשמי החורף בצורה צפופה, ובעוד שנים ספורות הם עלולים להכפיל את כמותם ל 60% מכלל הצמחייה. קרקעות האורנים הן למעשה מדבר שיתרחב, ובכרמל ישלטו מעט מינים, במקום המגוון הטבעי שהיה בו. בעבר, גדלו אורנים בצורה טבעית, רק על הפסגות הקרטוניות, של רכסי הכרמל, והאלונים גדלו על סלעי הגיר בגאיות ובמורדות ההר. אותן פסגות נשארו עם אותו הרכב במשך דורות רבים, והיחס המספרי בין אורנים לאלונים לא השתנה, כי התקיים איזון ביניהם על אף פגעי הטבע הרבים שהיו מנת חלקם.

בעקבות נטיעת אורנים בצורה מסיבית, גם במקומות שלא היו קודם לכן, גבר אחוז כיסויים בשטח, ולאחר השריפה הגדולה יש חשש לשינוי גדול עוד יותר. כאשר נשמר הגיוון הביולוגי, יש פחות קטסטרופות לכלל היער והחורש, אך כאשר מין אחד כמו האורן ישתלט, יש חשש להתרבות השריפות, ופלישת מינים חדשים שישנו את הרכב הצמחייה הטבעית בהם.

שריפות היער בארץ עלולות רק להתגבר, בעקבות השינויים האקלימיים והצחיחות הגוברת באזורנו. יערות אורן במקומות אחרים נשרפו כליל, והשאירו אדמה חרוכה ושלדי עצים מפויחים. לאחר השריפה הנוכחית בכרמל, צריך להניח לטבע לעשות את שלו במשך כמה שנים טובות, ורק לנקות את השטח משרידי ענפים מפויחים, וגיזום היכן שצריך. אין להיחפז בשיקום מהיר של החורש, שלא הוכיח את עצמו אחרי השריפות הקודמות, ורק סיפק עוד אורנים לבעירה. בתהליכי השינויים הטבעיים, תגדל הצמחייה על פי תנאי הקרקע, המסלע והאקלים המתאימים.

יער אלונים למשל, הוא יער פארק טבעי, שבו יש מרווח די גדול בין העצים, שגיאופיטים רבים פורחים ביניהם, ואין בו שריפות כמו ביערות האורנים. מאחר שרוב היערות בארץ מורכבים מאורנים, חייבים מיד לדלל אותם, כדי ליצור רווחים גדולים בין העצים, ולגזום באופן מתמיד את ענפיהם וצמרותיהם, כדי למנוע מעבר אש מאחד לשני. רצוי שבט"ו בשבט השנה, הילדים יטעו עצי אלון תבור, אלון מצוי, חרוב מצוי, אלה אטלנטית, לבנה רפואי, כליל החורש, שיחי אלת המסטיק וכדומה.

עצי האורן גדלים בקרקע רנדזינה על סלעי קרטון או נארי, בפסגות הקרטוניות של הכרמל. העץ אינו זקוק לאדמה עמוקה, והוא שולח את שורשיו לרוחב ולא לעומק. יש לו מערכת שורשים עבה המשמשת לאחיזה בקרקע, ומערכת שורשים דקה המשמשת לספיגת המים. סלעי קרטון מחזיקים עד 25% מים שהם סופגים מהגשמים, ומחזיקים אותם לאורך הקיץ.

אך בשנים של התמעטות גשמים, הם מכילים פחות מים, ועצי האורן הגדלים עליהם הופכים להיות יבשים יותר ודליקים יותר. תפקיד השרף הנמצא בעלים ובענפים, הוא לשמור על הרקמות הפגועות מפני חדירת חיידקים, אך בעת שריפה הוא מוסיף שמן למדורה. עץ שכרתו אותו או נשרף לא יתחדש, ולא יצמיח בדים חדשים.