עובשים מזיקים

עובשים מזיקים \ אהוד קלפון

לאחרונה מזהירים יותר מהנזקים הבריאותיים הנגרמים מעובשים במקומות מגורים, במרתפים, במשרדים ועוד, אף על פי שהבעיה הייתה ידועה מזמן. עובשים מתפתחים כתוצאה מלחות גבוהה בבית, מדליפת גשם ורטיבות בקירות ופיצוץ צינורות מים.

העובשים יוצרים נבגים המרחפים באוויר, ועלולים להגיע למערכת הנשימה ולחשוף את בני הבית לרעלנים הגורמים למחלות רבות. אנשים הנושמים את נבגי העובשים הרעילים במשך שנים, עלולים לחלות מבלי לדעת את הסיבה לכך. בארצות אירופה ובצפון אמריקה נודע על אנשים שנחשפו לעובשים מסוכנים במשך שנים, חלקם חלו במחלות כרוניות וחלקם נפטרו. לפני כן מעולם לא בדקו לעומק ובצורה נרחבת, את הקשר בין אותן מחלות לבין נוכחות העובשים הרעילים בבתים.

ברוב עונות השנה בארץ הבתים מאווררים, אך בעונת הגשמים יש לשים לב לנזילות מים, ולהתפתחות עובשים על הקירות, המפיצים נבגים לאוויר. במקרה שמתגלה עובש בבית, צריך מיד לטפל בבעיה באופן יסודי, כולל תיקון דליפות, ולא רק לנקות את הקירות, על מנת לא לחשוף את מערכת הנשימה של הילדים והמבוגרים לאוויר מזוהם לאורך זמן.

עובשים הם למעשה פטריות המורכבות מקורי תפטיר (הדומים לנימי שורשים) החודרים למזונות ומהם סופגים את החומרים לקיומם. מעל לקורי התפטיר, מתפתחים מנבגים שבתוכם נבגים, שהם גופי הרבייה של העובשים (הפטריות). הנבגים דומים לזרעים זעירים, שיכולים לרחף באוויר עד שהם נוחתים על מצע מזון ונובטים. הנבג נובט בצורה חוטית, ומפתח תפטיר חדש (עובש חדש) מאותו המין, ברבייה אל מינית.

קיימים בעולם כמאה אלף מיני פטריות, הנפוצים בקרקע, באוויר, במים, על גבי מזון ועוד. בגוף האדם למשל מתקיימים 50 מיני פטריות שחיים עמו בסימביוזה ואינן מזיקות לו, אך כאשר מערכת החיסון נחלשת, או שנוטלים הרבה אנטיביוטיקה, נפגעים החיידקים ומתרבות הפטריות במערכת העיכול בפרט קנדידה אלביקנס.

יש מיני עובשים שנבגיהם מרחפים באוויר הבית במינונים זעירים ולא מסוכנים כגון: פוזריום (Fusarium ), ופניצליום (Penicellium), מאידך, עלולים להימצא גם עובשים רעילים ומסוכנים כגון: אספרגילוס (Aspergillus ), קלדוספוריום ( Cladosporium ), קטומיום (Chaetomium ), סטכיבוטריס (Stachybotrys ) ועוד. עובשים אלה ואחרים, עלולים לגרום לתחלואות בדרכי הנשימה כגון, שיעול, ברונכיטיס, סינוסיטיס, אסטמה, דלקת ריאות, קשיי נשימה אצל ילדים ותינוקות, וגם תחלואות שאינן קשורות בנשימה.

רוב הפטריות הן ספרופיטיות הניזונות מחומר אורגני ומרקב של צמחים ובעלי חיים, ומיעוטן פרזיטיות הלוקחות את חומרי המזון, מתאים של צמחים חיים. הפטריות מעדיפות לחיות במקומות לחים ואפלים ולא זקוקות לאור, כי אינן מבצעות פוטוסינתזה. הן יכולות להתפתח על צמחים ובעלי חיים וגם בתוכם, ולגרום נזקים כבדים לגידולים חקלאיים, לבעלי חיים ולאדם.

הפטריות מביאות גם תועלת כגון, פרוק חומרים אורגניים בטבע למולקולות פשוטות. השמרים עוזרים בהתפחת הלחם, פטריות העובש מייצרות פניצילין, פטריות רבות משמשות בתעשיית הגבינות, הבירה ועוד. לפטריות יש שלוש אפשרויות להשיג מזון: צורה ספרופיטית, היא קבלת מזון מחומר אורגני (רקב) של צמחים ובעלי חיים שמתו.

צורה פרזיטית, היא השגת מזון אורגני, מינרלים וויטמינים מצמחים ירוקים חיים, וצורת הסימביוזה, מאפשרת חיי שותפות, בין פטרייה לצמח ירוק כך שכל אחד נותן ומקבל. אף על פי שרק מיעוטן של הפטריות הן פרזיטיות, הצמחים הירוקים "למדו" במהלך האבולוציה להתגונן מחדירתן לתוך תאיהם. הדופן העבה של התא הצמחי מגנה עליו מפני חדירת פטריות, חיידקים וגם וירוסים. ההגנה השנייה של התא היא ביצירת חומרים משמידי פטריות ובקטריות. חומרי הגנה אלה אינם מיוצרים בתנאים ובתהליכים רגילים, אלא רק כאשר יש מתקפה ממוקדת על הצמח על ידי פרזיטים.