פטריה שגרמה לרעב

פטרייה שגרמה לרעב \ אהוד קלפון

בתחילת יולי 2009 , נודע שבצפון מזרח ארה"ב, התפשטה אותה פטרייה שתקפה את יבולי תפוחי האדמה באירלנד, באמצע המאה התשע עשרה. פטרייה זו המוכרת בעולם המדע בשם Phytophthora infestans , גורמת למחלת הכימשון. בקיץ זה, הפטרייה חזרה לתקוף את גידולי תפוחי האדמה, לייבש את הצמחים ולגרום למותם.

היא נראית על העלים בצורת כתמים חומים, המופיעים במזג אוויר קריר ולח. הפטרייה מתפשטת על ידי נבגים, המתפזרים באוויר, ומתפתחים לפטריות הגורמות למחלת הכימשון, בצמחי תפוחי אדמה, ובגידולי עגבניות.

משנת 1845 עד שנת 1851 , מתו מרעב באירלנד מיליון בני אדם, ועוד מיליון היגרו לאמריקה. הסיבה הייתה, התפשטות פטריית הכימשון בצמחי תפוחי האדמה, שהיו מזונם העיקרי של איכרי אירלנד באותן השנים. אוכלוסיית אירלנד באותה תקופה, מנתה 8 מיליון בני אדם ותוחלת חייהם הייתה 40 שנה בממוצע. חצי מהאוכלוסייה חיו בבתי חמר בכפרים, ועיבדו אדמות של בעלי אחוזות עשירים.

בשנת 1590 הובאו לאירופה פקעות תפוחי אדמה מהרי האנדים של פרו, שם גדלו בר, וקבלו שלושה טון לדונם בקרקעות העשירות של אירלנד. בראשית המאה התשע עשרה, חיו כשלושה מיליון אירים רק על תפוחי אדמה אך כאשר מחלת הכימשון תקפה את היבולים רבים מתו מרעב או הגרו.