פטריות כובע

פטריות כובע \ אהוד קלפון

פטריות כובע או בסיסה (Basidiomytcota ), נחשבות למפותחות בממלכת הפטריות. הן מחולקות לפטריות בעלות נקבים ולפטריות בעלות דפים (יש להסתכל על הצד התחתון של הכובע). הכובע הבולט מעל לאדמה של פטריות הבסיסה, תפקידו היחיד הוא לייצר נבגים.מכאן שהכובע הוא רק גוף הרבייה של הפטרייה והגוף עצמו נמצא באדמה בצורה של חוטי תפטיר סבוכים ( Mycelium). כאשר התנאים מתאימים, גוף הפטרייה החבוי באדמה יוצר חוטים מיוחדים חדשים ) Hyphae ) היוצרים את גוף הרבייה (הכובע) בתהליך הנמשך מספר שבועות.

רוב פטריות הכובע שייכות למחלקת (Basidiomycetes ). כאשר הנבגים מתנתקים מהדפים שבתחתית הכובע, הם יכולים לשרוד זמן רב עד שהתנאים מתאימים לנביטתם. כאשר הנבג (שהוא הפלואידי – בעל סט אחד של כרומוזומים - n) נובט, הוא מוציא קור ראשוני רב תאי.

כאשר שני קורים כאלה (מאותו המין) נפגשים ויש חיבור מלא של הציטופלסמה שלהם, נוצר קור משני בעל שני גרעינים. מהקור המשני יתפתח תפטיר סבוך של חוטים המפתח את גוף הפרי שבכל תאיו יש שני גרעינים. אם גוף הרבייה הוא כובע הפטרייה, אז גוף הפרי יתפתח בדפים שמתחת לכובע ובו נעשית חלוקת הפחתה (מיוזה) שיוצרת ארבעה תאים הפלואידים שכל אחד הופך לנבג.

מבין פטריות הכובע האכילות, מוכרת "אורנית המצויה" (או אורנייה) הגדלה בעונת החורף ביערות האורנים. הכובע שלה חום ודביק, עם נקבים בחלקו התחתון. פטריית האורנית, חיה בסימביוזה (מיקוריזה) עם שורשי עץ האורן. חוטי הפטרייה שבאדמה, יונקים מים ומינרלים ומעבירים אותם לשורשי האורן והפטרייה מקבלת חומרי הטמעה אורגניים כגון סוכרים שהיא לא מייצרת, כי אין לה כלורופיל ולא פוטוסינתזה. ביערות אלונים, גדלות גם פטריות רעילות כגון אמניטה, בעלת כובע חום בהיר מנוקד בלבן, רגל ודפים לבנים וכן טבעת מסביב לרגל, האופיינית לרוב פטריות הרעל.