מנתה נגד מזיקים

מנתה נגד מזיקים \ אהוד קלפון

צמחי מנתה, קורנית, רוזמרין, אזוב, הדס ואחרים, יכולים לשמש נשק יעיל נגד חרקים מזיקים בחקלאות. במחקר שנערך בקנדה באוגוסט 2009 , מתברר שאפשר לרסס שמנים אתריים טבעיים בתמיסה דלילה, על גידולי שדה וגן במקום להשתמש בכימיקאלים רעילים. צמחים אלה, מייצגים קבוצה גדולה של קוטלי חרקים טבעיים, ידידותיים לסביבה, לאדם ולבעלי חיים. החוקרים מחפשים צמחים ברחבי העולם, שמהם יכולים להפיק שמנים אתריים, למאבק במזיקים המכלים יבולים. חלק מהצמחים הבולטים אצלנו הם: נענע, זוטה, לענה, רוזמרין, קורנית, אזוב, מרווה, הדס ועוד. מערבבים שמנים אתריים ממספר צמחים, מדללים מאוד במים ומרססים על הגידולים החקלאיים. חלק מהתמציות הורגות מיד את החרקים, ואחרות מבריחות אותם. השמנים האתריים, טובים גם למלחמה בעשבי בר, על ידי עיכוב נביטתם וצמיחתם.

במשך עשר שנים, נבדקו צמחים רבים, וחלקם כבר נמצאים בשימוש החקלאים העוסקים בגידולים אורגניים. הם מצליחים להגן על גידוליהם מפני כנימות עלים מזיקות וחרקים אחרים. החיסרון בשמנים אתריים, שהם נדיפים מאוד, לכן חייבים לרסס מספר פעמים את אותם הגידולים. השמנים האתריים מחזיקים רק מספר שעות על הצמחים המרוססים, בהשוואה לריסוסים הכימיים, המחזיקים לאורך כל זמן הגידול, ומגנים על היבולים מפני מגוון רחב של חרקים מזיקים.

הדבר החשוב ביותר בהדברת מזיקים, הוא לשמור על בריאות האדם ולשמור על סביבה נקייה מרעלים כימיים, המגיעים עם הירקות והפירות. החוקרים מנסים למצוא דרכים להאריך את זמן פעילות השמנים האתריים, כדי להגן טוב יותר על צמחי הגן, מבלי להזדקק לריסוסים כימיים. כבר היום, קיימות תרופות טבעיות נגד פרעושים וקרציות, הפוגעים בחתולים וכלבים, שאינן רעילות לבעלי החיים. חוקרים אחרים מנסים למצוא תרופות מצמחים נגד חיידקים, כגון סלמונלה וקולי, הגורמים להרעלות מזון.